Ile biegają tenisiści podczas meczu?

Autor: | Posted in Trening No comments

W trakcie oglądania meczów tenisowych wielu fanów tego sportu zadaje sobie pytanie: ile kilometrów zawodnik przebiega w ciągu jednego spotkania?

Wartości te różnią się w zależności od tenisisty i każdego rozgrywanego spotkania, można jednak określić średni pokonywany dystans.

Średni dystans pokonywany przez tenisistów w trakcie meczu

Na dystans pokonywany przez tenisistów w trakcie meczu wpływa wiele zmiennych. Przede wszystkim liczy się długość spotkania, która, w wypadku tego sportu, nie jest odgórnie ustalona. Mecz, który zamyka się w dwóch setach, będzie wymagał od zawodników znacznie mniej biegania niż spotkanie trwające setów pięć.

Liczyć się będzie także styl gry poszczególnych zawodników i to, w jaki sposób poruszają się po korcie. Według danych zgromadzonych przez system SportVU, średni dystans pokonywany przez tenisistów w trakcie trwającego dwa sety meczu wynosi niespełna 5 kilometrów.

Biorąc pod uwagę fakt, że wiele spotkań tenisowych trwa więcej niż dwa sety, przeciętny dystans, jaki muszą przebiec tenisiści w trakcie jednego meczu wynosi od 5 do 8 kilometrów.

Dystans pokonywany przez tenisistów na tle innych dyscyplin sportowych

Jak przedstawia się dystans pokonywany przez tenisistów w porównaniu do dystansu przebieganego przez innych sportowców? Przyjrzyjmy się wynikom zawodników uprawiających następujące dyscypliny: piłka nożna, koszykówka i futbol amerykański.

Piłka nożna

Piłka nożna jest, całkiem słusznie, uznawana za sport, który wymaga od zawodników największej ilości biegania (pomijamy tutaj naturalnie zawodowych biegaczy startujących w zawodach lekkoatletycznych). Dystans pokonywany przez zawodników w trakcie meczu wynosi średnio 11 kilometrów, jednak piłkarze występujący na pozycji pomocnika przebiegają w tym czasie nawet 14 kilometrów. Warto przy tym zwrócić uwagę, że również bramkarz, zawodnik pozornie statyczny, potrafi pokonać w ciągu jednego meczu aż 5 kilometrów, czyli tyle, co przeciętny tenisista.

Koszykówka

Zgodnie z zebranymi danymi, średni dystans pokonywany przez koszykarzy w trakcie jednego meczu oscyluje między 3 a 5 kilometrami. Oznacza to, że przeciętny zawodnik zawodowo uprawiający koszykówkę przebiega w trakcie jednego spotkania nieznacznie mniej od przeciętnego tenisisty.

Futbol amerykański

Spośród wszystkich omawianych dyscyplin, futbol amerykański jest zdecydowanie sportem wymagającym od uprawiających go zawodników najmniejszej ilości biegania. Według statystyk, zawodnicy pokonują w trakcie jednego spotkania nie więcej niż 2 kilometry, czyli o ponad połowę mniej od tenisistów.

Z czego wynikają różnice między tenisistami a sportowcami innych dziedzin w pokonywanym w trakcie meczu dystansie?

Różnice w pokonywanym przez sportowców w trakcie meczu dystansie zależą od kilku zmiennych.

Wielkość boiska

Oczywistym jest, że wymiary boiska i jego powierzchnia znacząco wpływają na dystans, jaki zawodnik musi pokonać w trakcie rozgrywanego meczu. W wypadku piłki nożnej, plac gry mierzy 68 metrów szerokości i 105 metrów długości, co daje powierzchnię 7140 metrów kwadratowych. Kort tenisowy posiada wymiary 8,23×23,77 metrów, a więc powierzchnia, po jakiej porusza się tenisista, to tylko niespełna 98 metrów kwadratowych (odrobinę więcej, jeśli doliczymy przestrzeń okalającą sam plac gry).

ile biegają tenisiści

Czas trwania meczu

Czynnikiem wpływającym na dystans pokonywany przez sportowca w trakcie meczu jest czas trwania spotkania. Im dłużej zawodnik zmuszony jest pozostawać na placu gry, tym więcej kilometrów przebiegnie. Z tego też powodu, pomimo faktu, iż boisko do koszykówki posiada większą powierzchnię od kortu tenisowego, koszykarze pokonują mniejszy dystans od tenisistów – mecz koszykówki trwa bowiem 40 minut, z kolei mecz tenisa nie ma ustalonej długości, jednak rzadko kiedy kończy się przed upływem godziny. Warto też zauważyć, że najdłuższy mecz tenisowy trwał aż 11 godzin i 5 minut!

Specyfika gry

Na dystans pokonywany przez sportowców w trakcie meczu wielki wpływ ma sama specyfika danej gry. W futbolu amerykańskim część zawodników grających na pozycji obrońcy w trakcie spotkania prawie nie biega, znacząco zaniżając statystyki. W wypadku tenisa, rozgrywki wymagają od graczy mobilności na całej powierzchni boiska, choć mobilność ta będzie się różnić w zależności od stylu gry poszczególnych tenisistów.

Choć tenisiści nie znajdują się w czołówce sportowców pokonujących duże dystanse w trakcie meczu, uprawiana przez nich dyscyplina powoduje znaczne obciążenia dla organizmu, przede wszystkim dla mięśni i stawów. W zapobieganiu kontuzjom, poza właściwą rozgrzewką, pomocny jest profesjonalny sprzęt tenisowy.