Gimnastyka – czy warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia?
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), uprawianie sportu przynosi zasadnicze korzyści dla zdrowia dzieci i młodzieży.
Wniosek ten opiera się na wynikach kilku badań, w których stwierdzono, że zwiększona aktywność fizyczna jest bezpośrednio związana z dobrą kondycją zdrowotną. Aktywność fizyczna, czy to praktykowana w szkole czy poza nią przyczynia się do poprawy sprawności fizycznej (zarówno funkcji sercowo-oddechowych, jak i siły mięśni), sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, poprawia stan kości oraz pomaga w walce z depresją.
Ponadto, jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), badania dotyczące nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży na całym świecie pokazują, że zwiększenie częstotliwości ćwiczeń fizycznych i ograniczenie siedzącego trybu życia u dzieci w wieku szkolnym pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi dzieci, ponieważ poprawiają wskaźnik masy ciała.
Wychowanie do sportu
Z wszystkich wyżej wymienionych powodów ważne jest, aby rodzice zachęcali swoje dzieci do spędzania mniejszej ilości czasu przed telewizorem, komputerem lub grami wideo oraz aby angażowali je w ćwiczenia fizyczne, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, piłka nożna lub inny sport.
Okazywanie zainteresowania aktywnością dzieci i motywowanie ich w dużym stopniu jest niezbędne, aby rosły one zdrowe fizycznie i emocjonalnie. Nawyki najłatwiej wyrabiamy w pierwszych latach życia, dlatego rodzice małych dzieci powinni odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o to, by odpowiedzialnie wypełniać misję generowania zdrowych zachowań w rodzinie.
Jakie aktywności są zalecane dla dzieci i młodzieży?
Jak podaje WHO, dla dzieci w wieku 6-10 lat aktywność fizyczna obejmuje zabawę, sport, ruch, zajęcia rekreacyjne, wychowanie fizyczne lub innego typu zaplanowane ćwiczenia . W celu poprawy funkcjonowania mięśni, zdrowia kości i zwiększenia odporności organizmu, zaleca się, by codzienna aktywność fizyczna wynosiła ponad 60 minut dziennie i by była głównie aerobowa.
Gdy lekcje wychowania fizycznego to za mało
Dodatkowe lekcje gimnastyki idealnie wpisują się w zalecenia WHO. Ćwiczenia gimnastyczne pomagają kształtować i korygować poprawną postawę ciała, to idealny trening zarówno dla układu ruchowego, jak i nerwowego, ponieważ pomaga rozwijać siłę, zdolności motoryczne, szybkość, koordynację, gibkość, a ponadto wytrzymałość organizmu.
Gimnastyka to po prostu dobry przepis na zdrowie, aktywność, która, zapewniając ogólny rozwój sprawności fizycznej, może być pierwszym krokiem także w stronę trenowania innych sportów w przyszłości: to nie przypadek, że wielu znanych sportowców, którzy dzisiaj osiągają sukcesu w tej dziedzinie zaczynało swoje kariery właśnie od ćwiczeń gimnastycznych.
Akcesoria gimnastyczne
Trudno sobie dziś wyobrazić lekcję gimnastyki bez pewnych akcesoriów takich jak: szarfy, sportowe hula hop, piłki gimnastyczne, skakanki, gumy, hantle, materace, itp. Zakładając, że podczas treningu pomoce dydaktyczne będą prawidłowo dobierane do danych ćwiczeń, akcesoria treningowe pozwalają w przyjemny sposób trenować każdą partię ciała, korzystnie wpływając na cały organizm.
Przy pracy z dziećmi mają one również tę zaletę, że uatrakcyjniają zajęcia: w dzisiejszych czasach pierwszym sukcesem podczas prowadzenia zajęć z dziećmi jest zachęcenie, zmotywowanie oraz skupienie ich uwagi.
Ćwiczenia gimnastyczne mają również tę zaletę, że nie wymagają praktycznie żadnego nakładu finansowego ze strony rodziców: by móc odbyć trening wystarczy tak naprawdę koszulka, bluza, spodenki i buty sportowe.