Odżywki dla mężczyzn i sportowców

Coraz bardziej popularna moda na zdrowy tryb życia nie dotyczy jedynie kobiet. Również mężczyźni bardziej dbają o swoje ciało, sposób odżywiania i odpowiednią aktywność fizyczną. Z drugiej strony, szybkie tempo życia nie zawsze pozwala na zjedzenie pełnowartościowego posiłku, co przyczynia się do różnych niedoborów. Na szczęście, obok suplementów dla kobiet, istnieją także takie opracowane specjalnie dla mężczyzn.

Odżywki nie tylko na siłownię

Są to przede wszystkim różnego rodzaju zestawy witamin i minerałów, niezbędnych zdrowemu mężczyźnie. Bardzo popularne są też preparaty wspomagające funkcje seksualne oraz zwalczające problemy z prostatą. Panowie dbający o swój układ krążenia zażywają środki z kwasami omega oraz obniżające cholesterol. Mężczyźni po 50 roku życia powinni wybierać preparaty z cynkiem i kwasem pantotenowym. Obie te substancje pomagają uzupełniać niedobory testosteronu.

Panowie są też tą grupą, która najczęściej sięga po suplementy diety dla sportowców. Mają one za zadanie wpływać na organizm pod kątem uzyskiwania lepszych wyników sportowych. W tej grupie preparatów najpopularniejsze są odżywki wysokobiałkowe. Większość z nich oparte jest na białku serwatkowym. Odznaczają się one bardzo szybką przyswajalnością. Zawarte w nich aminokwasy są składnikiem budulcowym białek tworzących mięśnie. Ich odpowiednia ilość jest więc potrzebna dla rozwoju muskulatury.

Innym popularnym wśród sportowców suplementem jest kreatyna. To ważny składnik mięśni, ma ponadto istotny udział w procesie syntezy białkowej. Dodatkowo kreatyna ochrania zapasy węglowodanów w organizmie, jak również uniemożliwia produkcję kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za powstawanie tzw. zakwasów. Podczas budowy masy mięśniowej powszechne jest także przyjmowanie odżywek węglowodanowo-białkowych, czyli tzw. gainerów. Składem swym przypominają pełnowartościowy posiłek. Intensywny wysiłek może negatywnie wpływać na kondycję kolan czy kręgosłupa. Warto wtedy sięgnąć po preparaty – regeneratory stawów.

Comments
  1. Posted by fitMarcelina

Dodaj komentarz