Przyczyny, objawy i leczenie dyskopatii

Autor: | Posted in Po siłowni No comments

Pod terminem dyskopatii kryje się szerokie pojęcie obejmujące schorzenia krążków międzykręgowych. Pojawienie się objawów tej choroby w wielu przypadków prowadzi do zwyrodnienia kręgosłupa. Bardzo ważna jest szybka diagnoza, która umożliwi podjęcie się wczesnego leczenia. Jakie objawy występują podczas tej choroby?

Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest ból kręgosłupa. Charakterystyczne w tym przypadku jest promieniowanie wzdłuż dróg nerwowych. Mogą wystąpić mrowienia, drętwienia w obrębie kończyn, a także niedowład czy osłabienie mięśni. Podczas postępowania choroby często może dojść do widocznego zmniejszenia się objętości mięśni np. ud czy goleni.

Co jest źródłem dyskopatii?

Przyczyną schorzenia jest zazwyczaj niewłaściwa postawa oraz permanentne przemęczanie kręgosłupa. Ciężka praca fizyczna, nieumiejętne ćwiczenie na siłowni powodujące obciążenia w obrębie kręgosłupa może znacząco wpłynąć na pojawienie się pierwszych objawów i stanów zapalnych. Zły sposób podnoszenie ciężarów podczas treningów bardzo często jest przyczyną pojawiającego się schorzenia u współczesnych sportowców. Powinno zapobiegać się otyłości, brak ruchu i braku higieny.

Aby nie doprowadzić do pojawienia się choroby należy od najwcześniejszych lat dbać o postawę, prawidłowe ułożenie pleców podczas siedzenia oraz nie zapominać o regularnym uprawianiu sportu. Lekkie ćwiczenia fizyczne uelastycznią nasze ciało, mięśnie pleców będą lepiej rozwinięte, a dodatkową zaletą będzie spalanie nadmiernych kalorii dostarczonych z pożywienia. Zdrowa dieta pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała oraz dostarczy wartościowych składników odżywczych.

Leczenie dolegliwości podejmuje się zazwyczaj w trybie nieoperacyjnym. Niekiedy dolegliwości spowodowane chorobą ustępują samoistnie, jednak w większości przypadków schorzenie pogłębia się. Pierwszym krokiem podczas leczenia jest zastosowanie leczenia zachowawczego, które nie wymaga pobytu w szpitalu. Pomocne mogą być w tej sytuacji również zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutów. Często wykorzystywaną metodą jest metoda McKenziego, która pierwotnie była przeznaczona do badania, leczenia oraz profilaktycznej kontroli kręgosłupa. W tym rodzaju zajęć fizjoterapeutycznych stawia się na samodzielną pracę pacjenta, ruch, a dominującą pozycją jest leżąca.

W sytuacji gdy leczenie zachowawcze nie sprawdziło się, podejmowana jest decyzja o interwencji chirurgicznej, która zazwyczaj polega na usunięciu jądra miażdżystego uciskającego korzeń nerwowy. Zabiegi nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia pacjenta i są wykonywane z wysoką skutecznością. W sytuacji gdy korzeń nerwowy nie jest silnie uciśnięty, lekarze niekiedy stosują metodę przezskórnej dekompresji laserowej. Zaliczana jest ona do neurochirurgicznych technik laserowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Metoda ta prowadzi do zmniejszenia się objętości krążka międzykręgowego co znacząco redukuje ucisk na dany nerw. Niestety procedura ta nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Niekiedy zastosowanie jej w niewłaściwy sposób może prowadzić do pogorszenia się stanu pacjenta.

sprawne zdrowe plecy

Fundamentem mającym podstawowe znaczenie w pomocy chorym jest zastosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. W sytuacji gdy po 6 tygodniach sytuacja nie ulegnie poprawie pacjent jest kierowany na leczenie operacyjne.

Dyskopatia należy do jednego z najczęstszych schorzeń kręgosłupa. Występuje najczęściej u osób w wieku od 30 do 50 lat. Choroba w początkowej fazie często jest lekceważona. Pacjenci często przyznają się, że mimo odczuwanie bólu, uważali że nie warto zgłaszać tych objawów lekarzowi, gdyż byli przekonani, że szybko miną. Dlatego warto informować o niepokojących objawach gdy tylko się pojawią. Lepiej profilaktycznie zapytać lekarza i przebadać się, niż w późniejszym czasie martwić się o swoje zdrowie. Warto zwrócić się o pomoc do kliniki KCM, która specjalizuje się w rehabilitacji oraz leczeniu kręgosłupa: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/fizykoterapia,146.htm.

Dodaj komentarz